av Tomas Kronståhl (S)
till Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)
Frågan om handel med sälprodukter har möjligen en öppning inom EU eftersom det nu sker en översynsprocess i frågan.
Vi vet alla att sälens påverkan på det svenska kustnära rovfiskbeståndet, såsom torsk, lax, gös och abborre, är påtaglig och att jakten som i dag bedrivs på säl är otillräcklig. En viktig och stor orsak till detta är det handelsförbud mot sälprodukter som i dag råder inom EU.
Sälen är i sig själv ett värdefullt vilt som borde tas till vara. Detta skulle både gynna våra rovfiskars reproduktion och ge utrymme för småskaliga verksamheter och företagande på landsbygd och i skärgården.
I dag får jägarna sänka den avlidna sälen alternativt elda upp den, vilket kraftigt strider mot den svenska jaktetiken, som bygger på att fällt vilt ska omhändertas och nyttjas.
Mot denna bakgrund vill jag fråga landsbygdsminister Peter Kullgren:
Avser ministern och regeringen att agera för att EU-kommissionen ska landa i ett beslut som upphäver handelsförbudet mot sälprodukter, och i så fall hur?