Interpellation 2025/26:16 Dödsfall på grund av brist på vårdplatser

av Ola Möller (S)

till Sjukvårdsminister Elisabet Lann (KD)

 

I somras avled en man tragiskt i Helsingborg på grund av vårdplatsbrist. Läget på Helsingborgs lasarett har under många år varit mycket ansträngt. Underskotten har avlöst varandra, och sjukhusledningen har till och med tagit till olagliga metoder för hantera situationen. Trots detta har underskotten inte täckts upp och tillåts fortsätta.

Även om situationen på Helsingborgs lasarett är bland de värsta i landet råder stor brist på vårdplatser. Bara i Skåne skulle 400 somatiska platser behövas. I Region Skåne körs regionen med stora underskott som lånefinansieras – en ohållbar strategi som dumpar över skulden på våra barn och barnbarn. Regeringens förda ekonomiska politik för sjukvården har förstärkt problematiken och satt regionerna i oerhört svåra situationer. 

Min fråga till sjukvårdsminister Elisabet Lann är:

 

Hur menar ministern att den förda politiken har skapat fler vårdplatser, och på vilket sätt den nu aviserade politiken gör någon skillnad jämfört med hittillsvarande resultat för regeringen?