Förslag till riksdagsbeslut
A-traktorer, eller epatraktorer som de fortfarande ofta kallas, är i dag en viktig del av ungdomskulturen i Sverige. De innebär en frihet för många unga, särskilt på landsbygden där kollektivtrafiken är begränsad, att kunna ta sig till skolan, fritidsaktiviteter eller vänner utan att vara beroende av föräldrar. Mopedbilar fyller en liknande funktion.
Regelverket kring dessa fordon är dock både snårigt och delvis orättvist. En mopedbil får framföras i 45 km/h medan en A-traktor är begränsad till 30 km/h, trots att A-traktorer ofta är säkrare fordon. Samtidigt har det blivit enkelt att bygga om och manipulera A-traktorer för att öka hastigheten, något som skapar farliga trafiksituationer.
Antalet olyckor med A-traktorer har dessutom ökat kraftigt de senaste åren. Enligt Transportstyrelsen var över 350 olyckor under 2023 kopplade till A-traktorer, många med unga förare inblandade. I augusti 2023 skärptes reglerna med bälteskrav och förtydligad hastighetsbegränsning, men mer behöver göras. Vi menar att det är rimligt att se över både hastighetsgränsen och körkortsutbildningen, exempelvis genom en särskild fyrhjulig utbildning för AM-körkortet. Även en maxvikt för fordon inom denna kategori bör övervägas.
En särskilt viktig fråga gäller LGF-skylten, den varningstriangel som används för långsamtgående fordon. I dag är skylten endast reflekterande, vilket snabbt blir otillräckligt i svenska vinterförhållanden där smuts och snö gör att den förlorar sin funktion. Detta ökar risken för svåra olyckor på landsvägar när andra trafikanter inte uppmärksammar fordonens låga hastighet. En belyst LGF-skylt skulle förbättra synbarheten och därigenom trafiksäkerheten. Trots att frågan lyfts i olika sammanhang finns ännu inget konkret krav på detta.
För att stärka trafiksäkerheten, förenkla regelverket och skapa mer rättvisa villkor mellan A-traktorer och mopedbilar krävs en modernisering av lagstiftningen. En samlad översyn av regelverken bör göras, samtidigt som kravet på belyst LGF-skylt införs som ett konkret steg för att rädda liv och öka tryggheten i trafiken.
Malin Larsson (S) |
|
Peter Hedberg (S) |
Peder Björk (S) |
Anna-Belle Strömberg (S) |
|