Motion till riksdagen
2025/26:349
av Lars Engsund (M)

Högkostnadsskydd för höga elpriser


 

Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa ett momstak på elpriset genom att sänka eller ta bort momssatsen på elpriser som överstiger det nationella referenspriset, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.
  1. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram en prismodell på el i syfte att kompensera företag genom en skattereduktion för elpriser som överstiger ett nationellt referenspris på el, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.
  1. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att definiera ett nationellt referenspris på el och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

I flertalet länder i Europa har ett högkostnadsskydd införts som ett resultat av allmänt undermålig energipolitik genom åren samt beroende på en elprismarknad i Europa som är dysfunktionell för såväl konsumenter som producenter.

Sverige har sedan några år drabbats av volatila och stundtals extremt höga elpriser som ett resultat av nedläggning av baskraft i södra Sverige samtidigt som en massiv utbyggnad av väderberoende kraftkällor genomförts, främst vindkraft. Detta har skett genom en allmänt usel energipolitik under åren 2014–2022.

Hösten 2022 fick Svenska kraftnät i uppdrag att ta fram en stödmodell för de svenska elkonsumenterna som kompensation för de extrema elpriserna som rådde under stora delar av 2021 och 2022 samt delar av 2023. Stödmodellen definierade ett nationellt referenspris på 75 öre/kWh. Det är inte uteslutet att svenska elkonsumenter kommer att få en liknande prisbild framöver, särskilt i södra Sverige och främst elprisområde SE4, men även i elprisområde SE3.

Jag anser att staten inte ska ta ut moms på den del av elpriset som överstiger ett definierat nationellt referenspris i syfte att minimera kostnader för de svenska hushållen då elpriset är onormalt högt. Staten skall inte tjäna pengar på grund av en bristfällig förd energipolitik. Staten bör även överväga en modell som säkerställer att företag kan omfattas av en skattereduktion för elpriser som överstiger ett nationellt referenspris på el.

 

 

Lars Engsund (M)