Motion till riksdagen
2025/26:3486
av Helene Odenjung (L)

Ökad subventionering av vaccination mot bältros


 

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten att inkludera vaccination mot bältros i det nationella vaccinationsprogrammet för äldre och riskgrupper samt den statliga subventioneringen av vaccinet och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Bältros är en smärtsam virussjukdom som drabbar cirka 30 procent av befolkningen under sin livstid. Sjukdomen kan leda till långvarig nervsmärta (postherpetisk neuralgi), särskilt hos äldre, vilket påverkar livskvaliteten negativt och medför höga vårdkostnader.

 Vaccinet Shingrix ger över 90 procent skydd mot bältros och dess komplikationer, men kostar idag cirka 5 000 kronor för två doser – en kostnad som individen själv får bära. Detta gör att många äldre avstår från vaccination av ekonomiska skäl, trots att de tillhör riskgruppen.

 

- Cirka 30 % av svenskarna drabbas av bältros minst en gång i livet.

- 10–20 % får långvarig nervsmärta efter sjukdomen.

- En frisk 75-åring har en förväntad livslängd på 13–14 år, vilket gör förebyggande insatser fortsatt relevanta.

- En Novusundersökning visar att 80 % av äldre skulle vaccinera sig om det vore gratis, men endast 15 % gör det idag.

- Ny forskning visar att bältrosvaccin kan minska risken för demens med upp till 20 %.

 Att förebygga sjukdom genom tillgänglig vaccination är ett uttryck för individens rätt till hälsa, trygghet och självbestämmande. Genom att subventionera bältrosvaccinet stärker vi valfriheten, minskar lidandet och främjar jämlik vård för äldre och utsatta grupper.

 

 

Helene Odenjung (L)