Motion till riksdagen
2025/26:3374
av Marléne Lund Kopparklint (M)

Stärkt kunskap om barns utveckling i rättsväsendet


 

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att utreda förutsättningarna för att säkerställa att rättsväsendet har tillräcklig kunskap om barns fysiska, känslomässiga, kognitiva och sociala utveckling i ärenden som involverar barn, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.

Motivering

När barn är brottsoffer eller på annat sätt inblandade i en rättsprocess är det avgörande att de bemöts utifrån sina behov och förutsättningar. Barns utveckling sker i olika stadier – språkligt, kognitivt, känslomässigt och socialt – och dessa stadier påverkar barnets förmåga att förstå och delta i rättsprocessen. Ett barn på fem år har exempelvis helt andra möjligheter att uttrycka sig och förstå konsekvenser än en tonåring på femton år.

Rättsväsendet måste därför ha djupgående kunskap om barns utveckling för att kunna tolka barns utsagor korrekt och undvika felaktiga slutsatser. Barn kan ha svårt att uttrycka sig i detalj, förklara tidsperspektiv eller redogöra för händelser på samma sätt som vuxna. Detta får inte leda till att deras upplevelser ifrågasätts eller att deras rättssäkerhet urholkas.

En stärkt kompetens inom barnpsykologi och utvecklingskunskap hos poliser, åklagare, domare och andra aktörer ökar möjligheten att barnet blir lyssnat på och förstått. Detta är i grunden en fråga om både rättssäkerhet och mänskliga rättigheter, där barnets bästa alltid ska stå i centrum.

 

 

Marléne Lund Kopparklint (M)