Motion till riksdagen
2025/26:314
av Mattias Bäckström Johansson och Johnny Svedin (båda SD)

Viltets ökning i Kalmar län


 

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera uppförande av viltstängsel på de mest olycksdrabbade vägarna och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Kalmar län har Sveriges högsta frekvens av viltolyckor, vilket orsakar skador, lidande och betydande samhällskostnader. Bristen på viltstängsel längs länets mest olycksdrabbade vägar förvärrar situationen. Genom att prioritera viltstängsel och kompletterande åtgärder kan vi skydda både människor och djur, minska kostnader och öka trafiksäkerheten.

 

Återkommande har Kalmar län varit det län som har flest viltolyckor med cirka 25 olyckor per 1 000 personbilar årligen, vilket är mer än dubbelt så högt som riksgenomsnittet. Denna trend har pågått i över ett decennium, drivet av en växande population av vildsvin, dovhjort och rådjur. De mest utsatta vägarna i Kalmar län är E22 norr om Oskarshamn till Västervik, länsväg 136 från Isgärde till Bödarondellen, riksväg 35, riksväg 25 runt Eriksmåla och riksväg 40.

 

Sedan början av 2010-talet har antalet viltolyckor ökat med drygt 40 procent. Men exempelvis dovhjortsolyckorna har ökat från 140 olyckor 2014 till ca 650 under 2024, vilket innebär mer än en fördubbling under de tio senaste åren. En trolig förklaring till detta är det faktum att Kalmar län har färre vägsträckningar med viltstängsel än andra län, vilket har ett tydligt samband i förhållande till antalet viltolyckor. Samtidigt är den mest kostnadseffektiva lösningen för att förhindra viltolyckor just uppförande av viltstängsel, vilket skulle förhindra omfattande samhällskostnader.

 

Med anledning av ovanstående anser vi att riksdagen ska tillkännage för regeringen att den bör ge Trafikverket i uppdrag att prioritera uppförande av viltstängsel på de mest olycksdrabbade vägarna.

 

 

 

Mattias Bäckström Johansson (SD)

Johnny Svedin (SD)