Motion till riksdagen
2025/26:3131
av Emma Ahlström Köster (M)

Stärkt simundervisning i skolan – för integration och trygghet


 

Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ge alla elever i grundskolan tillräcklig simundervisning för att nå läroplanens krav och tillkännager detta för regeringen.
  1. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av att införa ett systematiskt stöd för elever som inte når målen, exempelvis i form av intensivsimning eller sommarsimskola, och tillkännager detta för regeringen.
  1. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av att prioritera särskilda satsningar på skolor med hög andel elever från socioekonomiskt utsatta områden och nyanlända barn och tillkännager detta för regeringen.
  1. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att ge Skolverket i uppdrag att följa upp och redovisa skillnader i simkunnighet och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Drunkning är idag en av våra största förebyggbara folkhälsoutmaningar.

Som lärare med erfarenhet av elever med invandrarbakgrund vet jag hur viktigt det är att alla barn ges samma chans att lära sig simma i skolan regi.

Att kunna simma handlar både om liv och integration.

Skolan har ett särskilt viktigt ansvar att genom styrdokument säkerställa att alla barn får med sig goda färdigheter i simning.

 

 

 

Emma Ahlström Köster (M)