Motion till riksdagen
2025/26:2972
av Marléne Lund Kopparklint (M)

Kortare handläggningstider och minskad byråkrati


 

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att utreda behovet av att korta av handläggningstider och minska byråkratin vid tillstånds- och tillsynsärenden och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Företagande och innovation ska inte hindras av långsam handläggning och onödigt krångel.

Allt fler företagare och privatpersoner vittnar om att långa handläggningstider och krångliga regelverk försvårar deras vardag. För småföretagare kan detta vara direkt avgörande – när tillstånd dröjer i månader eller år innebär det förlorade intäkter, försämrad konkurrenskraft och i värsta fall nedläggning.

Särskilt allvarligt är det när avslag ges på felaktiga grunder. Småföretag har sällan resurser att överklaga, vilket gör att felaktiga beslut får förödande konsekvenser. Det är inte acceptabelt i en rättsstat.

Genom att se över regelverk, införa tydligare tidsgränser och säkerställa att beslutsunderlag är korrekta, kan staten underlätta för företagande, innovation och tillväxt.

 

 

Marléne Lund Kopparklint (M)