Motion till riksdagen
2025/26:2395
av Markus Wiechel (SD)

Förstärkning av det civila skyddet


 

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att revidera skyddslagen med en utökad skyddsklassificering som inkluderar vissa civila objekt, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.

Motivering

Den allt mer accelererande försämringen av säkerhetsläget i Sverige och vårt närområde gör att det finns goda skäl att genomföra genomgripande omprövningar av skyddslagen (2010:305). Den bör helt enkelt vara uppdaterad för att möta de hot vi står inför idag och därmed också säkerställa att även civila objekt och platser av samhällsviktig betydelse omfattas av ett adekvat skydd.

 

De nuvarande regelverken inriktar sig uteslutande på statlig infrastruktur, vilket utgör en allvarlig brist i den nationella beredskapen. Denna avsaknad av ett expansivt skyddsbegrepp gör att Sverige står sårbart för en lång rad betydelsefulla mål, såsom exempelvis allmänna platser, religiösa samlingspunkter eller andra civila miljöer som är särskilt utsatta. Dessa mål kan bli strategiska val för särskilt hänsynslösa angrepp som gärna slår mot det obevakade och därmed mer sårbara. Situationen i Ukraina med Rysslands brutala ageranden visar detta med all önskvärd tydlighet.

 

Det finns därför mycket goda skäl till att revidera skyddslagen med en tydlig ambition att omfatta ett bredare spektrum av objekt, inklusive platser med stor samhällelig, kulturell och symbolisk betydelse. Detta skulle inte enbart förstärka den preventiva kapaciteten, utan också möjliggöra mobilisering av ytterligare säkerhetsresurser, såsom väktare med militär och polisens kompetens, för att avskräcka, upptäcka och avvärja hot i tid. En sådan stärkt rättslig ram är inte bara en investering i statens förmåga att stå emot terror och andra hot, utan också ett väsentligt steg för att upprätthålla vårt demokratiska styrelseskick och medborgarnas trygghet.

 

Regeringen bör utöka skyddsklassificeringen till att inkludera vissa civila objekt i enlighet med den skärpta hotbilden, samt att detta utformas efter nödvändig flexibilitet för att anpassa skyddet till rådande säkerhetssituation.

 

 

Markus Wiechel (SD)