Lungfibros är en ovanlig och dödlig sjukdom som behöver få ökad uppmärksamhet. En rapport har tagits fram som heter Lungfibrosrapporten och som beskriver problemen och vad som skulle kunna förbättras. Det är viktigt med en snabb diagnos och en tidig behandling. Vid lungfibros bildas ärrvävnader i lungan som gör att vävnaden stelnar. Det begränsar förmågan att föra ut syre i blodet. Till slut leder detta till en kraftig begränsad förmåga att andas. Men det finns behandling idag som kan lindra och bromsa förloppet. De som drabbas är oftast i ålder 50-70 år, och uppskattningsvis är det cirka 7 000 personer som lever med diagnosen i dag.
Vården av lungfibros är i dag ojämlik och med stora skillnader över landet. Vården skulle kunna bli bättre och tydligare om patienten kunde få sin diagnos snabbare och därmed också rätt vård snabbare. Att inrätta ett specialistcentrum borde prövas. Att studera och dra lärdom av hur Danmark har jobbat med lungfibrospatienter är ett annat verktyg som borde studeras. En tredje åtgärd som kan hjälpa till är att pröva det framtagna vårdförloppet fullt ut.
Det är viktigt också att notera att idag är endast 4 % av alla vårdbesök är teambesök där patienten får träffa läkare, fysioterapeut, dietist eller kurator m.fl. Vilket självklart isig är en brist. Hälften av patienterna får bromsmedicin först efter tre månader, trots att tidig behandling är avgörande.
Det finns bra förslag framtagna för att få en bättre vård för patienter med lungfibros. Nu gäller det att använda den kunskapen och förbättra vården för landets patienter som lider av lungfibros.
Sten Bergheden (M) |
|