Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning för att skapa en nationell funktion som vid personuppgiftsläckor omedelbart kan kontrollera och hantera om uppgifter som rör personer med skyddad identitet har röjts, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.
I Sverige finns idag tusentals personer som lever med skyddad identitet. Det kan röra sig om kvinnor och barn som flytt från en våldsam partner, personer under vittnesskydd, individer som lämnat en kriminell miljö eller människor som hotas av hedersrelaterat våld. För dessa människor är det bokstavligen en fråga om liv eller död att deras identitet och bostadsort förblir skyddad.
Trots detta saknas idag en nationell beredskap när personuppgifter röjs. Vid de senaste årets stora läckor – SportsAdmin, IVO:s maskningsmiss och Miljödata – har uppgifter om personer med skyddad identitet blivit offentliga. I dag finns inga tydliga rutiner, ingen central funktion som kan kontrollera vilka individer som drabbats, och ingen aktör som snabbt kan agera för att varna eller skydda de mest utsatta. Istället förväntas den enskilde själv kontakta exempelvis sin idrottsförening eller myndighet för att få stöd. Detta är naivt och oerhört farligt.
Centerpartiet har länge betonat vikten av att individens frihet och trygghet ska värnas. Ett digitaliserat samhälle måste ta ansvar för sina mest utsatta invånare. Jag menar därför att en nationell krisfunktion måste etableras med mandat att:
Anders Ådahl (C) |
|