Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att pröva möjligheten att öka den skattebefriade inkomsten för ungdomar upp till 20 år och tillkännager detta för regeringen.
Idag under 2025 kan alla tjäna högst 24 873 kronor innan man får betala skatt på de pengar som överskjuter den summan.
Om Sverige ska klara sin välfärd långsiktigt är det viktigt att alla jobbar och hjälper till. Det är också viktigt att de som jobbar självklart ska känna att de tjänar på att jobba och kan skaffa egen bostad med mera. Många ungdomar bor idag kvar hemma för att de helt enkelt inte har råd att flytta, köpa bil, bilda familj med mera. Många företag söker arbetskraft för att fungera och tvingas ibland söka arbetskraften från utlandet, vilket känns onödigt då vi har möjlighet att försöka få fler att jobba mer i Sverige. Ungdomar som tidigt kommer ut i arbetslivet lär sig också att ta ansvar och sköta sin egen ekonomi. Sverige behöver pröva nya grepp för att få ut fler ungdomar i arbetlivet, skaffa sig arbetslivserfarenhet och öka motivation hos ungdomar att jobba och tjäna egna pengar.
Sverige behöver därför pröva att göra en större del av inkomsten än idag skattebefriad för ungdomar upp till 20 år: En rimlig nivå borde vara att pröva möjligheten att höja den det skattebefriade beloppet från idag 24 873 till 100 000kr.
Sten Bergheden (M) |
|