Motion till riksdagen
2025/26:1979
av Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Rattavdrag


 

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa en skattereduktion i form av ett rattavdrag och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

För den som är yrkesverksam och behöver göra en karriärväxling kan körkortet vara en förutsättning. Ett rattavdrag på skatten skulle här kunna vara en framkomlig väg för att vidareutbilda sig med samma funktion som RUT och ROT där man drar av i inkomstdeklarationen mot betalad skatt.

Vi ser att yrkesförarna blir äldre och äldre vilket gör att vi potentiellt står inför en pensionsavgång som är oroande för att stabiliteten bland tillgängliga förare på arbetsmarknaden.

Ett rattavdrag skulle här kunna fungera som ett omställningsstöd och möjliggöra för personer mitt i livet som kan ta ett körkort eller påbyggnad på körkortet som helt kan ändra yrkesinriktning och bli yrkesförare. Ett rattavdrag skulle även kunna öka de ekonomiska möjligheterna och incitamenten för att fler skulle anse sig ha råd att ta körkort och öka körkortstagandet i stort.

För den unga föraren som med hjälp av ett körkort får det enklare att bli anställningsbar blir möjligheten än större. Ett rattavdrag ökar här chansen till att fler använder sig av professionella körskolor vilket i sin tur kan öka kunskapsnivån och dra sitt strå till stacken till att bidra till ökad trafiksäkerhet.

Fler i jobb, fler som ges möjligheten till karriärsbyten och ökad trygghet på vägen – allt möjligheter genom ett infört rattavdrag.

 

 

 

Ann-Sofie Lifvenhage (M)