Motion till riksdagen
2025/26:1811
av Aida Birinxhiku (S)

Kunskap om hedersrelaterat våld och förtryck i nyanländas samhällsorientering


 

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att öka kunskapen om hedersrelaterat våld och förtryck i nyanländas samhällsorientering och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Samhällsorienteringen är ett centralt verktyg för att underlätta etableringen i arbets- och samhällslivet. Kursen omfattar i dag minst 100 timmar för nyanlända invandrare och syftar till att ge en grundläggande förståelse för det svenska samhället.

En av kursens grundläggande delar rör jämställdhet och mänskliga rättigheter. I detta sammanhang bör frågor om hedersrelaterat våld och förtryck vara självklara. Hedersrelaterat våld och förtryck innebär att individer, ofta flickor och kvinnor men även pojkar och män, begränsas i sina liv genom kontroll, hot eller våld. Syftet är att upprätthålla familjens eller släktens heder. Normerna bakom bygger på starka patriarkala eller heteronormativa föreställningar.

Bland nyanlända kan det finnas både personer som riskerar att utsättas för hedersrelaterat våld och personer som upprätthåller sådana normer. Därför är det nödvändigt att samhällsorienteringen tydligt och obligatoriskt behandlar dessa frågor. Jämställdhet och mänskliga rättigheter utgör som tidigare nämnts redan en del av kursen, men det är uppenbart att kunskapen om hedersrelaterat våld och förtryck behöver stärkas. Detta skulle inte bara skydda dem som riskerar att utsättas, utan också tydligt markera att hedersrelaterat våld och förtryck aldrig kan accepteras i vårt samhälle.

Arbetet mot hedersrelaterat våld och förtryck måste bedrivas på flera nivåer. Nyanländas samhällsorientering är en central del av detta arbete och bör därför ses över mot bakgrund av det som anförts ovan.

 

 

Aida Birinxhiku (S)