Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en ny modell för att successivt sänka och avskaffa reavinstbeskattningen vid ett längre ägande av bostad och tillkännager detta för regeringen.
För att få till en ökad rörlighet på bostadsmarknaden är en sänkning av reavinstbeskattningen ett effektivt verktyg. I en rapport från Länsförsäkringar Fastighetsförmedling konstateras att sju av tio pensionärer äger sitt boende och att var tredje person i åldern 60-79 år vill bo mindre än vad de gör idag. De primära orsakerna till att man väljer att inte flytta anges vara svårigheten att hitta en bostad som passar behoven samt en allt för betungande reavinstskatt.
Reavinstskatt (22 procent på vinsten) betalas vid försäljning av en bostad om försäljningspriset på bostaden är högre än anskaffningsvärdet (inköpspriset). Detta gäller både för bostadsrätter och småhus (radhus och villor). Reavinstbeskattningen tar hänsyn till försäljningsomkostnader (exempelvis mäklararvode) och kostnader i samband med köpet i form av lagfartskostnader och kostnader för uttag av nya pantbrev (stämpelskatter). Även kostnader för förbättringar i bostaden får läggas till anskaffningsvärdet. Kostnader för om – ny och tillbyggnad får dras av i sin helhet medan kostnader för reparationer och underhåll får dras av endast om de utförts under de fem sista åren innan försäljningen. Detta räcker dock uppenbarligen inte.
Med nuvarande reavinstbeskattning hindras till del fungerande flyttkedjor och därmed möjligheten för exempelvis en barnfamilj att hitta en ny bostad. Många väljer att bo kvar i sin bostad i exempelvis ett hus eller en bostadsrätt som är större än vad man egentligen önskar och/eller behöver. Vi vill därför att man inför en modell för reavinstbeskattning som gör att den som ägt sitt boende en längre tid får se sin
reavinstskatt minskad. Kristdemokraterna förordar en modell där reavinstbeskattningen successivt avskaffas genom att reavinstskatten minskas efter fem års ägande med 2 procent årligen.
Hans Eklind (KD) |
Larry Söder (KD) |