Fråga 1999/2000:1102 av Lennart Värmby (v) till näringsminister Björn Rosengren om elmarknaden
Den nordiska elmarknaden har sedan start varit framgångsrik på mer än ett sätt. Den fria handeln med el på Oslobörsen har dels sänkt konsumentpriserna rejält, dels bidragit till att olönsam kondenskraft stängts av, vilket givit både samhällekonomiska och miljömässiga vinster.
Den nordiska lösningen fungerar nu som modell för den vidare avregleringen i Europa och världen. Det är därför @ och för konsumenterna @ viktigt att noga analysera utvecklingen på Nordpool och marknaden.
Den nordiska marknaden är gemensam och ett systempris fastställs, som om Norge, Sverige, Finland och de delar av Danmark som är med, vore ett enda område. För de elhandelsföretag som är utan egen produktion eller med en liten sådan är det viktigt att kunna prissäkra sin handel. Det sker på en finansiell marknad som utgår från systempriset i Oslo. I verkligheten är emellertid marknaden indelad i flera underområden beroende på överföringsbegränsningar, vilket gör att det faktiska priset varierar. Det är denna differens som leder till oönskade konsekvenser och i förlängningen till att marknaden inte fungerar. Höga områdespriser under våren i Sverige och Finland har lett till att de elhandelsbolag som drabbats på sikt kommer att slås ut från marknaden. En minskad konkurrens får konsumenterna betala och den är samhällsekonomiskt ineffektiv.
Planerar regeringen att vidta några åtgärder på kort och lång sikt för att säkra en rättvis och fungerande elmarknad?