Regeringskansliet Faktapromemoria 2003/04:FPM90 |
||
Kommissionens årliga politiska strategi för 2005 |
||
Utrikesdepartementet |
||
2004-04-19 |
||
Dokumentbeteckning |
||
Årlig politisk strategi för 2005 |
Kommissionens presenterar ramarna för sin verksamhet under 2005. Efter en dialog med Europaparlamentet och rådet kommer dokumentet att bli föremål för en översyn under hösten. Tonvikten läggs på att anpassa verksamheten till förutsättningarna i den utvidgade unionen. Fokus i arbetet ligger på konkurrenskraft och sammanhållning, säkerhet och ett europeiskt medborgarskap och ett ökat engagemang avseende yttre förbindelser, särskilt när det gäller grannländerna.
Kommissionens årliga politiska strategi (APS) anger politiska prioriteringar och hur resurser skall fördelas under år 2005, vilket ger ramarna för att förbereda kommissionens förslag till budget.
Situationen i unionen är i år något ovanlig eftersom den nuvarande kommissionen, vars mandatperiod avslutas inom kort, sätter upp riktlinjer för den tillträdande kommissionens verksamhet. Dessa riktlinjer läggs dessutom i höst fram för behandling inför ett helt nyvalt parlament
Förslaget följer i stort samma upplägg som det meddelande som presenterades inför år 2004. Kommissionen betonar att 2005 blir ett viktigt i år i ljuset av de beslut som förutses angående EU:s långtidsbudget för perioden 2007-2013. Det blir även viktigt att tillse att den nyligen utvidgade unionen fungerar som planerat. 2005 kan också bli det år då det nya fördraget ratificeras.
Den totala föreslagna budgetramen omfattar 9 012,0 miljoner euro för EU-25, jämfört med 8 722,0 miljoner euro för budgeten 2004 (omräknat till EU-25). Siffrorna är preliminära och anger en riktlinje för utarbetandet av budgetförslaget. Syftet med strategin är att identifiera prioriterade frågor och föreslå lösningar för att täcka resursbehoven.
Utgångspunkt enligt kommissionen är att verksamheten bör tillse att utvidgningen blir en framgång. I detta syfte är det angeläget att hela den nya unionen fungerar som en enhet och genomsyras av EU:s politik och regler.
Kommissionen vill säkerställa att de prioriteringar som anges överensstämmer med de riktmärken som angivits inför EU:s nästa långtidsbudget (jfr faktapromemoria 2003/2004:FPM76).
De åtgärder som bidrar till ökad konkurrenskraft inom EU ska förstärkas. Kommissionen anser även att EU:s sammanhållningspolitik utgör ett väsentligt bidrag till hållbar utveckling. Vidare inför kommissionen ett nytt begrepp - europeiskt medborgarskap som används med en ny innebörd som uttrycker vissa rättigheter, skyldigheter och krav som medborgarna i EU ska kunna ställa på unionen. Det rör ett flertal politikområden, allt från inrikes och rättsliga frågor, tillgång till grundläggande varor och tjänster till vissa kulturfrågor. Kommissionen föreslår även att EU ska åta sig nya ansvarsområden i de yttre förbindelserna, särskilt när det gäller grannländerna. Den ska verka för stabilitet och säkerhet i närområdet med särskild fokus på Västra Balkan, men även förutsätta förhandlingarna med ansökarländerna Rumänien och Bulgarien samt med beredningen av ställningstaganden beträffande Turkiet och Kroatien.
Slutligen tar strategin upp frågan om personalresurser kopplade till de tre prioriteringarna för 2005. Kommissionen planerar att begära 1272 tjänster för att klara prioriteringen av utvidgningen.
Meddelandet innehåller inte några formella förslag till lagtexter. Kommissionen förväntas presentera lagtexterna när den senare under året antar sitt lagstiftnings- och arbetsprogram
Kommissionen föreslår en ökning av EU-budgeten i och med ökningar i personal och administration med anledning av utvidgningen. Dessa kostnader kommer att belasta medlemsländerna. I synnerhet nettobetalare som Sverige kommer att känna av en ökning i statsbudgeten.
Regeringen välkomnar fortsättningen av den öppna interinstitutionella dialog om verksamheten som kommissionen för med rådet och Europaparlamentet. Det är angeläget att kommissionen inför utarbetandet av ett reviderat förslag under hösten tar till sig de synpunkter som kommer att framföras av rådet i olika sammanhang, inte enbart inom ramen för den strukturerade dialogen utan även i den mera långsiktiga diskussionen angående EU:s långtidsbudget för perioden 20072013.
I avsnittet om politiska prioriteringar efterlyser regeringen en tydligare koppling till rådets fleråriga program, och till de överenskommelser som träffats av medlemsstaterna i rådet. Skrivningarna avseende hållbar utveckling är ett exempel. Det är angeläget att ytterligare konkreta initiativ presenteras med bäring på EU: s hållbarhetsstrategi, såsom förverkligandet av handlingsplanen för miljöteknik och framtagandet av ett ramverk för internalisering av transporternas kostnader. Andra exempel är skrivningarna avseende den Europeiska polisakademins (Cepol) och förbindelserna med EU:s grannländer. Det är även angeläget att kommissionen reviderar skrivningar som föregriper utfallet av regeringskonferensen om det nya fördraget.
Beträffande de finansiella ramarna driver Sverige en linje som innebär att utgifterna i det kommande finansiella perspektivet inte får överstiga 1,00 % av EU:s BNI, vilket ska jämföras med kommissionens förslag som i genomsnitt innebär en utgiftsnivå på 1,26 % av EU:s BNI. Jämförelsevis ligger dagens utgiftsnivå på ungefär 0,95 % av EU:s BNI. Det är ytterst angeläget att tidigare överenskomna utgiftstak inte överskrids. Regeringen är därför oroad över att kommissionen redan nu föreslår att taket för utgifter avseende externa förbindelser ska överskridas med över 100 miljoner euro. Kommissionens planer att omfördela personal som frigörs i och med utläggning av verksamhet till genomförandeorgan kan också ifrågasättas, eftersom detta blir ett sätt att kringgå utgiftstaket för administrativa kostnader (kategori 5).
Stor enighet om värdet av denna process föreligger. Synpunkter om substans om själva innehållet i strategin har ännu inte presenterats.
Ännu ej kända, dialogen har ännu inte inletts.
Ej tillämpligt.
En strukturerad dialog kommer att hållas mellan kommissionen, rådet och parlamentet under våren. På basis av denna Under hösten presenteras Kommissionens lagstiftnings och arbetsprogram. Utfallet av denna diskussion och av beredningen av EU-budgeten för 2005 återspeglas sedan i det arbets- och lagstiftningsprogram som kommissionen presenterar under senhösten.