Regeringskansliet

Faktapromemoria 2006/07:FPM111

Meddelande om världsradiokonferensen 2007

Näringsdepartementet

2007-08-21

Dokumentbeteckning

KOM(2007) 371

Meddelande från kommissionen till rådet, Europaparlamentet, Europeiska ekonomiska och sociala kommittén samt Regionkommittén: "ITU: s världskonferens om radiokommunikationer 2007 (WRC-07)

Sammanfattning

Internationella teleunionen (ITU) håller i oktober - november 2007 Världsradiokonferens WRC-07. Konferensens viktigaste uppgift är att revidera ITU: s Radioreglemente, som är ett bindande internationellt avtal vilket reglerar vilken radioanvändning som skall skyddas från skadlig radiostörning i olika frekvensband. EU: s medlemsstater förhandlar i ITU som självständiga medlemmar. I praktiken samordnas dock de europeiska ländernas ståndpunkter genom organisationen CEPT (Conférence Européenne des Postes et Télécommunications) som har 47 europeiska medlemsstater. Vid själva konferensen bedrivs sedan stora delar av förhandlingarna med resten av världen utifrån konsoliderade europeiska ståndpunkter.

Kommissionen vill med meddelandet identifiera frågor på Världsradio-konferensens dagordning som har anknytning till policymål på gemensakpsnivå samt hur medlemsstaterna bör förhålla sig till dessa agendapunkter. Kommissionen uppmanar rådet och parlamentet att ställa sig bakom de målsättningar som identifieras i meddelandet. Kommissionen kommer att, omedelbart efter Världsradiokonferensen, återkomma med rapportering om konferensens resultat i relation till de identifierade gemenskapsmålen samt omsätta relevanta resultat från konferensen i lämpliga åtgärder på gemenskapsnivå.

Regeringen stödjer generellt kommissionens ståndpunkter i meddelandet.

1Förslaget

1.1Innehåll

Kommissionen identifierar i meddelandet ett antal policyområden som hänger samman med de frågor som ska diskuteras på Världsradio-konferensen:

Konsolidering av den inre marknaden.

Eliminering av tekniska handelshinder.

Främjande av konkurrens mellan olika infrastrukturer.

Utvecklingen av innovationsvänliga förhållanden för nya tekniker, inklusive via öppna standarder.

i2010 det europeiska informationssamhället 2010 vilket är gemensam strategi för att stödja en öppen och konkurrenskraftig digital ekonomi, och som understryker vikten av IT för att främja delaktighet och livskvalitet.

Audiovisuell policy som omfattar förmedlingen av sociala och kulturella värden, med anknytning till grundläggande allmänna intressen såsom yttrandefrihet och kulturell mångfald.

Forskning och utveckling

Miljöfrågor

Transportpolitik

Rymdfrågor, inklusive satellitkommunikation

1.1.1Mobila kommunikationer

Det finns en tydlig efterfrågan på ytterligare frekvenser för mobila kommunikationssystem. För att möta det ökade behovet av frekvenser överväger man att öppna fler frekvensband för mobila tjänster. Kommissionens inställning är att man bör koncentrera sig på de frekvensband som långsiktigt kan lämpa sig för konvergerade telekommunikationer, dvs. där olika typer av tekniker och tjänster kan fungera tillsammans.

Det s.k. C-bandet (3,4-4,2 GHz) kan vara ett sådant lämpligt frekvensband. Bandet används idag bl.a. för bredband via satellit, men skulle kunna delas upp så att mobila tjänster kan fungera i delar av bandet. I den övre delen av bandet (3,8-4,2 GHz) bör satellittjänster fortsatt få prioritet.

UHF-bandet (470-862 MHz) är det frekvensband som har de bästa fysikaliska egenskaperna för kommunikationer med god geografisk täckning och mottagning inomhus. Bandet används idag fr.a. för marksänd TV, men kommissionens inställning är att mobila tjänster bör få samma prioritet för att inte förhindra innovativa användningar av de frekvenser som frigörs i och med övergången till digital-TV.

Frekvensbandet 2500-2690 MHz används idag i Europa för den tredje generationens mobiltelefoni (IMT 2000). I andra delar av världen lanseras nu satellitsystem som fungerar i detta frekvensband. Kommissionens inställning är att det är viktigt att se till att minimera riskerna för skadlig störning från dessa system på de europeiska mobila nätverken.

1.1.2Vetenskaplig användning av radiospektrum

Exempel på vetenskaplig användning av spektrum är jordövervaknings-satelliter, meteorologiska satelliter och rymdforskningssystem. Vissa av dessa användningar kan endast fungera på vissa specifika frekvenser. Det är enligt kommissionen viktigt att fortsätta att skydda dessas användningar från skadlig radiostörning, liksom att stödja att de tilldelas ytterligare frekvenser där det är motiverat.

1.1.3Omorganisering av kortvågsbanden

De frekvensband som kallas kortvågsband används för att sända radiosignaler över långa avstånd. De används för en rad olika typer av tjänster, däribland ljudradiosändningar, mobila kommunikationer för flyg och sjöfart, liksom för militär användning. Inom ljudradio och sjöfarts-kommunikation pågår en utveckling mot att ersätta de analoga systemen med digitala kommunikationer. Detta bör stödjas genom att möta de förändrade frekvensbehoven för dessa tjänster vid Världsradiokonferensen.

1.1.4Framtida frekvensbehov för luftfarten

Tillräckligt ytterligare frekvensutrymme bör avsättas för aeronautisk telemetri och flygkommunikationer bör avsättas. Samtidigt är det viktigt att övergångsperioden från existerande till nya system blir så kort som möjligt, eftersom detta under övergången kommer att kräva att båda systemen fungerar parallellt och därmed tar upp värdefullt frekvensutrymme.

1.1.5Satellitkommunikationer

Världsradiokonferensen ska se över vissa av de regler som finns inom ITU för att reglera satellitsystem. De gällande reglerna bör förenklas, samtidigt som existerande system bör få fortsatt skydd genom ITU: s radioreglemente.

1.1.6Större flexibilitet i den globala frekvensregleringen

Världsradiokonferensen innebär ett bra tillfälle att diskutera den strategiska inriktningen för framtida frekvensreglering på global nivå. Kommissionens inställning är att gemenskapens intressen främjas av ett system med färre begränsningar av hur frekvenserna får användas, vilket skulle stimulera en mer flexibel och effektiv användning samt konkurrens mellan olika radio-infrastrukturer.

1.1.7Agendan för nästa konferens (WRC-11)

Varje Världsradiokonferens fastställer agendan för nästa konferens. Enligt kommissionen bör följande punkter föras till agendan för den konferens som ska hållas 2011:

Större flexibilitet i den globala frekvensregleringen se punkt 1.1.6

Hållbar utveckling och klimatförändring

pan-europeiska nät och tjänster för transport och elektroniska kommunikationer

Överbrygga den digitala klyftan, i synnerhet för glesbefolkade områden, för gamla människor, funktionshindrade och för andra missgynnade grupper.

1.2Gällande svenska regler och förslagets effekt på dessa

ITU: s radioreglemente är ett bindande internationellt avtal. Post- och telestyrelsen är den myndighet som utfärdar tillstånd för radiosändare i Sverige, och måste ta hänsyn till radioreglementet när man utformar tillståndsvillkor.

1.3Budgetära konsekvenser

Kommissionens meddelande medför inga direkta budgetära konsekvenser.

2Ståndpunkter

2.1Svensk ståndpunkt

Regeringen stödjer generellt kommissionens ståndpunkter i meddelandet. I synnerhet punkterna om att göra ytterligare spektrum tillgängligt för att möta efterfrågan på mobila tjänster samt strävan efter en mer flexibel global frekvensreglering sammanfaller med svenska intressen.

2.2Medlemsstaternas ståndpunkter

Vid behandling i rådsarbetsgruppen för telekommunikationer och informationssamhället har kommissionens meddelande mött motstånd framför allt i frågan om mobila tjänster i UHF-bandet.

2.3Institutionernas ståndpunkter

Institutionernas ståndpunkter är inte kända.

2.4Remissinstansernas ståndpunkter

Meddelandet har inte remitterats.

3Övrigt

3.1Fortsatt behandling av ärendet

Det portugisiska ordförandeskapet har angivit att avsikten är att rådsslutsatser om meddelandet ska kunna antas som en A-punkt i september. Sveriges ställningstagande till de europeiska ståndpunkter som tas fram inom CEPT ska beslutas senast i början av oktober.

3.2Rättslig grund och beslutsförfarande

Regelverket om elektronisk kommunikation, inklusive radiospektrum-beslutet, är baserat på artikel 95 i EU-fördraget.

3.3Fackuttryck/termer

CEPT Conference Européenne des Postes et Télécommunications. Samarbetsorgan inom Europa för tele- och postfrågor.

Frekvens antalet svängningar per sekund. Mäts i Herz (Hz)

Frekvensband ett intervall av frekvenser inom vilket en viss radioutrustning kan fungera.

ITU Internationella teleunionen. FN-organ för globalt samarbete i telekommunikationsfrågor.

Radiospektrum den del av det elektromagnetiska spektrumet (mellan 3 kHz och 300 GHz) som används för att skicka radiosignaler.