Kommissionen har lagt fram ett förslag på en förordning för att reglera fiskekvoterna för fem arter i Östersjön. Även antalet dagar som torskfiskare spenderar ute ur hamn kommer att bestämmas. Kvotförslaget innebar generella sänkningar som flertalet medlemsstater har motsatt sig. Regeringen stödjer kommissionens förslag vad gäller kvoter men skulle vilja se en ökad reduktion av fiskeriansträngningen i torskfisket.
Kommissionen föreslår en förordningen som reglerar TAC:er (Total Allowable Catch; maximal tillåten fångst) och fiskekvoter för arterna torsk, sill, skarpsill, lax och rödspätta i Östersjön. Varje år bestämmer man TAC:er och kvoter för nästkommande år. Kvotförhandlingarna har hög politisk prioritet sedan införandet av den gemensamma fiskeripolitiken och idag ingår alla stater runt Östersjön (förutom Ryssland) i den Europeiska gemenskapen.
Det förslag som presenterades den 6 september 2007 har diskuterats fyra gånger i rådsarbetsgruppen för fiske och kommer behandlas i Coreper den 12 oktober 2007. Målet är att nå en politisk överenskommelse vid jordbruks- och fiskerådet den 22-23 oktober 2007.
Kommissionen föreslår en minskning med 23 % av fiskekvoten för det östra torskbeståndet och en minskning med 33 % för det västra torskbeståndet med anledning av den fortsatt allvarliga beståndssituationen för det östra beståndet och den kraftigt försämrade beståndsutvecklingen för det västra beståndet. Förutom de båda torskbestånden bedömer kommissionen att det västra sillbeståndet i område 22 - 24 är så svagt att man föreslår 20 % minskning i enlighet med Internationella Havforskningsrådets (ICES) råd. Kvotförslaget vad gäller de övriga fiskbestånden ligger inom den gällande 15 % gränsen för de årliga variationerna. I sitt förslag påpekar kommissionen den negativa utvecklingen för de vilda laxstammarna i egentliga Östersjön där den uppväxande laxen har haft en låg överlevnad. Därför föreslås även 15 % minskning av den totala kvoten för laxen i egentliga Östersjön. Med den nya torskplanen för Östersjön som antogs i junirådet 2007 så beslutades också att ett kombinerat hav- och stoppdagssystem skulle införas. Som en följd därav så regleras antalet dagar fiskare är ute ur hamn i föreliggande TAC-förordning.
EU:s gemensamma fiskeripolitik (GFP) är ett fullständigt harmoniserat politikområde.
Förslaget innebär inga ökade kostnader för Sverige eller EU.
Inriktningen på kvotförhandlingarna bör vara att de ska leda till en situation som uppfyller förutsättningarna för ett hållbart fiske och att man ska sträva mot att efterleva ICES vetenskapliga rådgivning. Detta innebär att regeringen i förhandlingssituationen arbetar för att få till stånd en så låg TAC som möjligt. Följaktligen stödjer regeringen kommissionens förslag då man föreslår reduktioner i de flesta bestånd. För att den successiva reduceringen i fiskeriansträngningen enligt torskplanen ska ha en effekt så bör antalet dagar ute ur hamn sättas på en nivå så att en verklig effortreducering uppnås.
Sverige är en av de få medlemsstater som stödjer kommissionens förslag. Flertalet medlemsstater har generellt varit kritiska mycket pga. att kommissionen har valt att gå ifrån 15%-regeln.
EU:s institutioner har ej yttrat sig
Ärendet är ej remissbehandlat.
Det portugisiska ordförandeskapet önskar uppnå en politisk överenskommelse vid jordbruks- och fiskerådet den 22-23 oktober 2007. Det finns dock ett flertal utestående frågor vilket kan föranleda ett senareläggande av beslutet.
Rådets förordning (EG) nr 2371/2002 av den 20 december 2002, särskilt artikel 20, och rådets förordning (EG) nr 847/96 av den 6 maj 1996, särskilt artikel 2. Beslut fattas av rådet med kvalificerad majoritet på förslag av kommissionen. Fiskemöjligheterna och fördelningen av dessa mellan medlemsstaterna regleras varje år.
Relevanta förordningar om TAC:er -
Senast fastställdes TAC:er och kvoter för Östersjön i rådets förordning (EG) nr 1941/2006 av den 11 december 2006 om fastställande för år 2007 av fiske-möjligheter och därmed förbundna villkor för vissa fiskbestånd och grupper av fiskbestånd i Östersjön. En annan rättsakt av betydelse för förvaltningen av fisket i Östersjön är rådets förordning (EG) nr 2187/2005 av den 21 december 2005 om bevarande av fiskeresurser genom tekniska åtgärder i Östersjön, Bälten och Öresund, om ändring av förordning (EG) nr 1434/98 och om upphävande av förordning (EG) nr 88/98. I rådets förordning (EG) nr XXX/2007 av den XX XX 2007 om upprättande av en flerårig plan för torskbestånden i Östersjön och det fiske som utnyttjar de bestånden presenteras kontroll- och övervakningsåtgärder för återuppbyggnaden av torskbestånden i fråga. Där fastställs också bestämmelser för hur TAC skall fastställas för de västra och östra torskbestånden och om begränsningar av fiskeansträngningen i samband med detta.