Kommissionen presenterade den 12 oktober ett meddelande om att främja forskning och innovation för att skapa ökad tillväxt och sysselsättning som en del av nystarten för Lissabonagendan. Meddelandet behandlar forskning och innovation med avseende på EU-politik, EU-finansiering, företagens roll och medlemsstaternas roll. Det tar bl a upp frågor om hur statsstöd, offentlig upphandling och olika finansieringsinstrument kan understödja forskning och innovation.
Sverige är generellt positiv till meddelandet men har understrukit vikten av ökad samverkan mellan olika politikområden för att satsningar på forskning och utveckling skall skapa tillväxt.
Baserat på kommissionens meddelande om en nystart för Lissabonstrategin från 2 februari 2005, (KOM(2005)24) redovisas i meddelandet åtgärder inom området kunskap och innovation för att stärka EU:s konkurrenskraft och främja ökad tillväxt. Förslaget är indelat i fyra kapitel som behandlar forskning och innovation med avseende på EU-politik, EU-finansiering, företagens roll och medlemsstaternas roll.
Under avsnittet EU-politik behandlas bl a hur statsstöd och offentlig upphandling bättre kan understödja forskning och innovation, effektivare hantering av immaterialrätt och utnyttjandet av skatteavdrag för att främja forskning och innovation.
Avsnittet EU-finansiering tar bl a upp 7e ramprogrammet, ramprogrammet för konkurrenskraft och innovation och strukturfonder för att stödja forskning och innovation.
Under avsnittet om företagens roll pekas bl a på behovet av närmare samverkan mellan akademi och industri, industriella kluster samt etablering av system för att rapportera intellektuellt kapital i företag.
Sista avsnittet om medlemsstaternas roll lyfter bl a fram behovet av att identifiera forskning och innovation som ett prioriterat område i de nationella handlingsprogrammen för tillväxt och sysselsättning.
Inga
Inga
Sverige är generellt positiv till meddelandet med de tillägg om ökad samverkan mellan olika politikområden, t ex forskningspolitik och industripolitik, som framförts vid rådsförhandlingen. Enligt Sverige är en samverkan mellan olika politikområden nödvändig för att satsningar på forskning och utveckling skall skapa tillväxt som det också beskrivs i den svenska innovationsstrategin.
Samtliga medlemsstater har i stort välkomnat meddelandet. Medlemsstaterna har enats kring en rådsresolution.
Meddelandet har inte behandlats i parlamentet.
Meddelandet har ej remitterats
Rådet har antagit en rådsresolution vid konkurrenskraftsrådet 28 november 2005. Kommissionen kommer att återrapportera genomförandet av föreslagna åtgärder under 2007.
Artikel 251 kvalificerad majoritet.